Karnawał

02-02-2022

Karnawał

Tradycje w Holandii

Karnawał w Holandii trwa od piątku 25 lutego do wtorku 1 marca. Jest obchodzony na dużą skalę, zwłaszcza w prowincjach Brabancji Północnej i Limburgii. Karnawał był pierwotnie obchodzony jako początek katolickiego Wielkiego Postu. Karnawał to tradycja, którą kultywuje wielu Holendrów, co roku przez 5 dni w barach, kawiarniach i salach imprezowych. Jest to święto, na którym można po raz ostatni zgrzeszyć przed Wielkim Postem i zachowywać się wobec siebie żywiołowo i wylewnie.

Każde miasto ma swoje zwyczaje, stroje, atrakcje, muzykę i inne tradycje karnawałowe. Karnawał może więc różnić się w zależności od miasta, ale w każdym mieście występują:

Parada karnawałowa

Podczas jednego z karnawałowych dni w mieście odbywa się parada karnawałowa. To często główna atrakcja Karnawału. Przez centrum przejeżdża kolorowy korowód z platformami, grupami muzycznymi i innymi postaciami. Wyśmiewane są tematy polityczne, celebryci i inne bieżące sprawy. Karnawałowe motto jest często wytyczną dla uczestniczących grup. Jury nagradza najbardziej zabawnych lub najpiękniejszych uczestników zabawy.

Prins carnaval (Książę Karnawałowy)

Prins carnaval to najważniejsza postać miasta podczas Karnawału. Podczas Karnawału przejmuje od burmistrza klucze do miasta. Często nie robi tego sam, ale wspiera go np. rada farmerów i nadworny błazen. Książę ma na sobie efektowny kostium.

Motto karnawałowe

Każdego roku ogłaszane jest motto karnawałowe dla każdego miasta. Jest to fraza lub słowo, które będzie kluczowe w całym Karnawale. Dostosowuje się do niego odzież, a atrakcje nawiązują do tego konkretnego tematu. Powstaje też aranżacja jakiegoś utworu muzycznego ze słowami nawiązującymi do motta.

Liczba 11

11 jest znane jako „szalony numer”. Cały Karnawał kręci się wokół tej liczby. Niektóre atrakcje zaczynają się o 11:11, a rada farmerów często składa się z 11 osób. Sezon karnawałowy zostaje również oficjalnie otwarty 11 listopada. Między 11-11 a Karnawałem odbywają się wszelkiego rodzaju atrakcje przedkarnawałowe.

Środa Popielcowa

Wtorek to ostatni dzień obchodów Karnawału. W Środę Popielcową ludzie zbierają się jeszcze raz na holenderskiego śledzika. Holenderski śledzik to jedzenie surowego śledzia, bez głowy, z drobno posiekaną cebulą.

Green Talent życzy wszystkim wesołego karnawału!